اکبر عبالله نژاد فرماندار پلدشت در دومین جلسه کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی شهرستان گفت: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اصل های 22 – 23 – 25 – 29 – 32 – 39 مستقیماً ناظر به موضوع امنیت اجتماعی است و مرجع اصلی امنیت ملی دولت و حاکمیت ملی است ، مرجع امنیت اجتماعی ، جامعه است و مرجع امنیت فردی عبارت از یکایک شهروندان میباشد.

وی اظهار داشت: امنیت اجتماعی یعنی آسودگی فکری و روانی مردم یک جامعه برای زندگی ایده آل و فرایندی که از طریق آن نیازهای مادی و معنوی جامعه باید برطرف شود. هر چند یکی از وظایف مهم دولت ها ایجاد امنیت روانی و اجتماعی در جامعه است ولی نقش مشارکت مردم در ارتقاء امنیت جامعه از مهمترین محورهای قابل توجه در ایجاد امنیت پایدار می باشد. هدف تامین امنیت این است که در بعد امنیت روانی و اخلاقی با توجه به نیاز های جامعه تلاش و کوشش نمود تا مردم احساس امنیت سیاسی ، روانی و اجتماعی بکنند و فضای روانی جامعه بدور از التهاب و فشارهای ناشی از عدم امنیت در جامعه باشد.

عبدالله نژاد افزود: شناخت تهدیدها و فرصت ها و آسیب شناسی جامعه و برقراری امنیت پایدار در جامعه از اهداف مهم کمیسیون ارتقای امنیت اجتماعی بوده و مقابله با جرائم و تخلفات حوزه اجتماعی و اخلافی از جمله مواد مخدر، مشروبات الکلی، فساد و فحشاء، استفاده غیر قانونی از ماهواره مفاسد اخلاقی در فضاهای مجازی از اهداف کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی و اخلاقی می باشد. همچنین اعتماد سازي و جلب مشارکت پذيري در افزایش ارتقاء احساس امنيت عمومي و اجتماعي جامعه موثر است و بایستی تلاش شود تا برای هر طیف از اقشار اجتماع اعم از دانشجویان، دانش آموزان، اصناف و بازاریان و نیز آحاد مختلف مردم در طول این هفته برنامه‌ای خاص داشته باشیم چرا که استفاده از خرد جمعی و کارهای مشارکتی می تواند اثرات خوبی در بلند مدت از خود برجای گذارند.

فرماندار پلدشت در ادامه به مراسمات پایانی سال بالاخص چهارشنبه سوری اشاره کرد و اظهار داشت: هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد. که در این راستا باید اولاً خانواده ها ، مدارس و تمامی دستگاه های دخیل در تامین نظم و امنیت جامعه نقش اساسی و ذاتی خود را در مدیریت صحیح این گونه مراسمات اجرایی نمایند در بعد خانواده و مدرسه که باید مسئولین و متولیان امر ( کودکان و نوجوانان ) را از خطرات مواد محترقه و منفجره بخوبی آشنا و آگاه نمایند و آموزش های لازم برای آنها توجهاً به آسیب پذیر بودن این قشر از جامعه بدهند.