مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: امسال چهار هزار میلیارد ریال اعتبار جهت توسعه و بهسازی زیرساخت های حمل و نقل آذربایجان غربی تخصیص یافته که 1.3 هزار میلیارد ریال آن مربوط به توسعه راه هاست.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری پلدشت بع نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، «خیرالله خادمی» عصر دوشنبه در حاشیه نشست با مسوولان و نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود یکهزار میلیارد ریال نیز برای بهسازی و نگهداری راه های این استان در سال جاری هزینه می شود.

خادمی با اشاره به اجرای طرح کریدور شمال به جنوب غربی کشور نیز گفت: امسال 650 میلیارد ریال برای ادامه این طرح ملی در محدوده آذربایجان غربی تخصیص یافته که تاکنون بیش از 520 میلیارد ریال آن جذب شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز از محل اوراق مشارکت 800 میلیارد ریال برای توسعه آزادراه های استان هزینه شده بود، اظهار داشت: امسال حدود یکهزار میلیارد ریال اعتبار از محل اسناد خزانه جهت توسعه و بهبود آزاد راه های این استان هزینه می شود.

آذربایجان غربی دارای 12 هزار و 500 کیلومتر انواع راه ها شامل 300 کیلومتر بزرگراه، 700 کیلومتر راه اصلی و فرعی و عریض، راه فرعی معمولی بین شهری 2 هزار کیلومتر، راه روستایی 800 کیلومتر و راه های مرزی هزار و 500 کیلومتر است.

طرح ملی کریدور شمال له جنوب غربی از مرز بازرگان آغاز شده و با گذر از استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان به بندر امام خمینی(ره) ختم می شود.

توسعه بخش حمل‌ و نقل 2 نقش اساسی در اقتصاد کشور دارد؛ اولین نقش و کارکرد آن اثر مستقیمی است که به عنوان یک فعالیت اقتصادی بر ایجاد اشتغال می‌گذارد و دومین کارکرد آن فراهم‌ کردن یکی از کلیدی ‌ترین زیرساخت‌های اقتصادی برای رشد و توسعه اقتصادی سایر بخش‌های اقتصاد است.